Stake

 

 Jeżeli posiadamy tokeny XEN na naszym portfelu, kupione lub odebrane z mintu i nie mamy zamiaru ich palić w innych projektach, sprzedawać itd. to warto pomyśleć o wrzuceniu ich na stake. Możemy to zrobić przez wejście na stronę xen.network i przejście w zakładkę "Stake" (https://xen.network/mainnet/stake). Ustalamy ile XEN chcemy mieć w stake ("Amount") oraz na jaki okres chcemy go założyć ("Term, days"). Dodatkowo mamy podany roczny procentowy zysk ("APY"-co 90 dni zmniejsza się o 1%), ile XEN zyskamy ("Yield") i datę zakończenia naszego stake. 

Stake możemy zerwać w dowolnym momencie. Jeżeli zakończymy go przed upływem określonego przez nas czasu, nie otrzymamy żadnej nagrody, ale całość naszych XEN wraca nam na portfel. Nie ma żadnych kar, za odebranie po zadeklarowanym terminie.

Poniżej widzimy jeszcze jak w przypadku spóźnienia się z odbiorem, pojawia się informacja o procentowej karze "Claim penalty", zgodnie z tabelą umieszczoną wyżej.

Claim

 

 Wielu z was zastanawia się, jak wygląda odbiór mintu. Jest tak samo (albo i bardziej) prosty, jak jego założenie. Po wejściu na stronę xen.network i przejściu do zakładki "Mint", wyświetlą nam się dane dotyczące naszego mintu, jednak najbardziej interesuje nas "Estimated XEN". Może się zdarzyć, że odbiór naszych tokenów będzie droższy (ze względu na wysoki gaz), niż jego wartość rynkowa. Wtedy lepiej koszt, który mamy przeznaczony na odbiór, przeznaczyć na kupno tokenów XEN z rynku.

Gaz na screenach odbioru podany jest w XN, ponieważ mint był na devnet sieci X1.

Whitepaper

XEN CRYPTO

 

 

 XEN jest skończonym protokołem, w którym nie można przeprowadzić żadnych zmian. Został stworzony przez fundację Fair Crypto, na której czele stoi Jack Levin. Jest on twórcą oraz twarzą całego projektu. Jeden z pierwszych pracowników Google, współzałożyciel ImageShack (hosting grafiki, z którego w przeszłości korzystały między innymi Twitter czy Amazon). Podstawowymi założeniami fundacji jak i samego projektu XEN jest decentralizacja, transparentność, samodzielne zarządzanie kryptowalutami, brak pośredników. Dlatego projekt XEN został uruchomiony bez jakichkolwiek premintów, airdropów itd. Twórcy na równi ze wszystkimi użytkownikami zaczęli wydobywać tokeny XEN. Przejdźmy zatem do kolejnego punktu, w którym dowiemy się, w jaki sposób możemy zdobyć token XEN.

Mint

 

 Token XEN możemy kupić na giełdach zdecantralizowanych (DEX, np. Uniswap) oraz zcentralizowanych (CEX, np. MEXC). Jednak najbardziej opłacalne ekonomicznie jest jego mintowanie. W tym wypadku jedynym kosztem jaki ponosimy jest opłata na danej sieci, za zadeklarowanie chęci odbioru naszych tokenów w określonym terminie. Bardzo dobrze zobrazował to Xgrosz (zakładka społeczność), który porównał to do zamówienia pizzy. To jest tak, jakbyśmy zamówili pizzę, zapłacili tylko za dowóz, a pizzę dostali gratis. Dlatego często mówi się, że token XEN jest darmowy. Koszt mintu jest uzależniony od "ruchu" na danej sieci i uzależniony jest od poziomu Gwei (zakładka FAQ). Jest kilka sposobów mintu, jednak skoncentrujemy się tutaj na  zrobieniu tego przez oficjalną stronę. Wchodzimy na stronę https://xen.network/ podłączamy nasz portfel (przykład zrobiony na MetaMask), a następnie klikamy zakładkę "Mint".  W polu "Term, days" ustalamy liczbę dni, za ile chcemy odebrać tokeny XEN (im dłużej czekamy, tym więcej XEN otrzymamy).

Na koniec warto dodać, co zapewne już zauważyliście będąc na stronie https://xen.network/, że XEN dostępny jest na wielu sieciach. Na każdej z nich ma on przedrostek, określający daną sieć. Cena XEN jest różna w zależności od sieci na której go posiadamy (możemy ją sprawdzić na stronie https://dexscreener.com).

Ważną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest odebranie mintu w zadeklarowanym terminie. W przypadku spóźnienia nagrody XEN będą stopniowo zmniejszane, zgodnie z poniższą tabelą. Opłata przy odbiorze wynosi mniej więcej 50% opłaty, jaką ponosimy przy zakładaniu mintu, jeżeli gwei utrzyma się na tym samym poziomie.

Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie transakcji i poniesienie opłaty sieciowej.

Następnie zostaniemy poproszeni o podpisanie zgody na interakcję ze smartcontractem.

Jeżeli podoba Ci się to co tworzę, możesz postawić mi kawę ;)


(sieci BSC, ETH, Arbitrum, Polygon, Moonbeam, Avalanche, EVMOS)

0xF50AF4Aa12A44B470e9F9397c07cbf387C1B32b6

 

(BTC - Native Segwit)

bc1qs24tegy42n2wp77ffrnra7wfz56fy6nzmjufc0