Podłączamy nasz portfel ze stroną, ustawiamy suwakiem siłę z jaką chcemy mintować, na dole zmienia nam się na bieżąco ilość VMPX jaką wymintujemy. Klikamy "MINT VMPX" i zatwierdzamy transakcje jak każdą inną naszym portfelem i mintujemy określoną ilość VMPX. U góry na stronie jest "+", który klikamy aby dodać token VMPX do naszego portfela.

eVMPX:

Na razie dostępna jest możliwość wykonania testowego mintu, do czego wszystkich zachęcam (musimy posiadać XN na devnecie X1). W tym przypadku również możemy skorzystać ze strony https://vmpx.io/ ---> "TEST MINT VMPX ERC-20". 

Whitepaper

Whitepaper

Whitepaper

  Jest to projekt stworzony przez Jacka Levina. Token stworzony w standardzie BRC-20 na sieci BTC dzięki protokołowi Ordinals. Wymintowanie całkowitego supply (108,624,000) zajęło społeczności około 8h. Z początku był traktowany jak zwykły meme coin, jednak teraz wiemy jak ważny jest dla sieci X1 oraz całego ekosystemu, dzięki poznaniu jego użyteczności.

 Dzięki niemu, Jack chce stworzyć most łączący sieci Bitcoina oraz Ethereum. Aby to umożliwić potrzebne jest wymintowanie takiej samej ilości tokenów VMPX na sieci Ethereum. Mintowanie odbędzie się 04.07.2023 i przewiduje się, że potrwa 8-12h. Następnie będzie możliwość wymiany 1:1 VMPX z sieci BTC do ETH i w drugą stronę. Posiadacze VMPX będą mogli udostępnić swoje tokeny do zapewnienia puli płynności, za co będą zdobywać yield (nie ma jeszcze sprecyzowanego co i ile).

 Kolejną użytecznością, jest możliwość wymiany tokenów VMPX w stosunku 1 VMPX : 3 XN. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wymiana ta dotyczy VMPX wydobytych lub zamienionych na te, po stronie sieci Ethereum.

 

 Przejdźmy do krótkiego opisu jak zdobyć token VMPX na sieci BTC oraz jak będzie wyglądało mintowanie na sieci ETH (dla ułatwienia będę używał oznaczeń bVMPX dla sieci BTC oraz eVMPX dla sieci ETH).

 

bVMPX:

 Można go kupić na giełdzie gate.io, jednak przedstawię tutaj sposób zdecentralizowany. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, jest wejście na stronę https://unisat.io/ i pobranie ich portfela. Następnie tworzymy konto, zapisujemy seedy itp tak jak na porfelu MetaMask lub jemy podobnym. Ważną rzeczą jest kliknięcie "zębatki" opcji w prawym dolnym rogu portfela i zmiana Address Type na "Taproot".

  Łączymy nasz portfel ze stroną i możemy kupować VMPX. Kupuje się je "paczkami". Widzimy ile w danej paczce jest VMPX, ile kosztuje 1 sztuka w satoshi, w $ oraz ile zapłacimy za całość. Buy, zatwierdzanie płatności i jesteśmy w posiadaniu bVMPX :) Jeżeli na portfelu nie widzicie swoich VMPX, to musicie zmienić na środku portfelu widok z "ALL" na "BRC-20".

  Po zmianie typu adresu możemy przystąpić do przelania na nasz portfel $BTC. Gdy mamy już środki na koncie, wchodzimy na stronę https://vmpx.io/ ---> Buy VMPX i zostaniemy przeniesieni na marketplace unisat.io.

  Projektem powiązanym z DBXen jest projekt Xenlon Mars. Jest to pierwszy meme coin pośrednio związany z tokenem XEN. Aby go zdobyć musimy spalić tokeny DXN. Za każdy spalony token DXN otrzymujemy 100 000 000 XLON. Na chwilę obecną token nie ma żadnej użyteczności, jednak ktoś z polskiej społeczności poinformował, że pracuje nad grą w której walutą będzie właśnie XLON. Jeżeli pojawią się jakieś szcegóły to dam znać :) Zaletą tego projektu jest to, że tak jak zdecydowana większość projektów związanych z XEN, opiera się na zasadach Fair Crypto: czyli między innymi twórcy nie posiadają żadnych tokenów, chyba że tak jak wszyscy inni, spalą token projektu DBXen.

   Projekt nie jest przeznaczony dla dzieci oraz osób uzależnionych od hazardu.

   Wiem, że projekty wypuszczane w ekosystemie XEN już nas do tego przyzwyczaiły, ale po raz kolejny warto zaznaczyć, że jest to projekt oparty na zasadach First Principles oraz Fair Crypto czyli: brak alokacji dla twórców (grają na tych samych zasadach co my), brak pre-mint, nie było jakichkolwiek inwestorów VC, brak kluczy administratora itd.

   Skoro wstęp mamy za sobą, przejdźmy do omówienia zasad gry. Nie są one skomplikowane, aczkolwiek sama rozgrywka może być bardzo emocjonująca.

   Ogólne zasady:

   Licznik gry startuje od 12h i zaczyna odliczanie w dół. Gdy licznik spadnie do 0, dana rozgrywka się kończy i zostają rozdzielone nagrody. Jednak w międzyczasie gracze kupują klucze (za ETH), które wydłużają rozgrywkę (każdy klucz o 30 sekund, ale nadal 12h to jest górny limit czasu). Żeby jeszcze bardziej utrudnić teorię gry, każdy kolejny klucz jest droższy od poprzedniego, jednak po osiągnięciu pewnego poziomu, koszt wraca do niższych wartości. Gracz, który jako ostatni kupi klucz, wygrywa część puli Jackpot (pamiętajmy, że nawet jeżeli ktoś kupi klucz w ostatniej sekundzie rozgrywki, zostaje ona wydłużona o 30 sekund).

   Przejdźmy teraz do szczegółów, jak ma się to wszystko odbywać: 

   Przed rozpoczęciem głównej rozgrywki, przez 5 minut będzie możliwość kupna kluczy przez wszystkich graczy po takiej samej cenie. Gracze wpłacają ETH, i po 5 minutach zostaje rozdzielone między nich 10mln kluczy, proporcjonalnie do ich wpłat. Pozwala to na określenie początkowej ceny kluczy oraz zapewnia początkową pulę Jackpot. Cena pierwszego klucza w głównej rozgrywce zaczyna się od 1/10.000.000 Jackpot i rośnie do 1/1.000.000, po czym znów wraca do 1/10.000.000.

WAŻNE! Klucze zdobyte w tej rundzie są widoczne od razu, jednak w celu ich uzyskania, musimy kupić chociaż jeden klucz w głównej rozgrywce.

   Z każdym kolejnym kupionym kluczem, nagrody (koszt jego kupna) zostają na bieżąco rodzielane w następujący sposób:

-50% dla osób, które posiadają już klucze,

-30% trafia do puli Jackpot,

-15% idzie na Buy&Burn,

-5% dla posiadaczy XENFT APEX, którzy podłączą portfel z NFT tej kategorii.

   Istnieje możliwość kupna określonej ilości kluczy, wydania konkretnej ilości ETH lub skorzystanie z przycisku pozwalającego kupić dokładnie 1 klucz. Nagrody zgromadzone za trzymanie kluczy możemy w dowolnym momencie wypłacić, jednak spowoduje to spalenie wszystkich naszych kluczy. Możemy je również reinwestować na kupno kolejnych kluczy.

   Kolejną ciekawą rzeczą jest Buy&Burn. Fundusz gromadzi środki na kontrakcie i KAŻDY użytkownik może w dowolnym momencie nacisnąć przycisk "BURN XEN". Powoduje to, że za 98% z tej puli zostaje skupiony XEN na uniswap i automatycznie jest spalany (1% trafia do palącego jako zachęta, 1% zostaje w puli).

WAŻNE! Wykonanie tej akcji, jest traktowane jako spalenie XEN z naszego adresu, więc uprawnia nas do airdropa tokenu XN na sieci X1 !

   Jednak żeby nie było tak łatwo, jest kilka ograniczeń: musimy mieć zarejestrowany pseudonim (opis na końcu), co ma zniechęcić ludzi do wchodzenia niezliczoną ilością portfeli. Dodatkowo po wykonaniu akcji BURN nie możemy jej wykonać ponownie przez 24h, chyba że w międzyczasie funkcji spalenia dokona 5 osób.

   Ostatni fundusz dla osób, które zdecydowały się spalić swoje XEN na wymintowanie APEX XENFT. Proste zasady:

-Xunicorn - 50pkt

-Exotic - 50pkt

-Legendary - 25pkt

-Epic - 10pkt

-Rare - 5pkt

   W zależności od zdobytych pkt, dostajemy procentowy przydział puli proporcjonalny do wszystkich zarejestrowanych APEX XENFT. Przykład: Siła wszystkich zarejestrowanych APEX wynosi 1000, my posiadamy Xunicorna, więc 50/1000=0.05, czyli 5% z puli zgromadzonej w funduszu APEX trafia na nasze konto.

   Dobrnęliśmy prawie do końca :) Zostało nam omówienie co się stanie, gdy już licznik spadnie do 0. Następuje podział całej puli Jackpot:

-50% trafia do osoby, która jako ostatnia kupiła klucz,

-20% do osób, które w trakcie rozgrywki spaliły swoje klucze,

-20% dla posiadaczy APEX XENFT,

-10% przechodzi na początkową pulę Jackpot w następnej rundzie.

WAŻNE! Kolejna runda rozpoczyna się 24h po zakończeniu poprzedniej. Środki przelane pomiędzy rundami zostają utracone!

   Na koniec została nam jeszcze kwestia rejestracji pseudonimu. Możemy to wykonać płacąc 0.02 ETH i opłata ta idzie w całości dla twórców. My w zamian dostajemy swojego ref-linka, dostaniemy 5% od osoby której tego reflinka podamy, ona będzie miała 5% rabat na swoje wydatki. Jeżeli nie chcemy tego robić, nadal możemy niemalże w pełni (poza uruchomieniem funkcji BURN XEN) korzystać z całego projektu.

   Projekt twórców strony xencrypto.io. Jest to strona, która pojawiła się niedługo po starcie projektu XEN. Twórcy na bieżąco w zakładce "Learn more" umieszczają informacje na tematy związane z XEN i ekosystemem wokół niego. Znany był im również potencjalny problem wysokich kosztów odbiorów przyszłych mintów oraz wiedzieli, że mają powstać projekty typu "chwilówki", które pozwolą nam odebrać nasze minty, w zamian za spłatę pożyczki z puli odebranych przez nas XEN. Wpadli oni na pomysł, żeby zamiast pozbawiać nas tokenów XEN rozwiązać to w inny sposób. Stworzyli więc portfel, w którym stawiamy koparki w stylu batch minter (max 100 portfeli w jednej transakcji), jednak dodatkowo poza standardowym mintem XEN, mintujemy dodatkowo tokeny XEL. Twórcy wierzą, że projekt pozwoli pokryć lub znacząco obniżyć nasz wkład w odbiór mintów, dzięki sprzedaży samych tokenów XEL. Projekt powstał zgodnie z zasadami "fair crypto" oraz posiada audyt firmy Certik. Przejdźmy zatem do omówienia szczegółów projektu oraz tokenomii XEL.

   Kiedy połączymy nasz portfel na stronie projektu, staje się on naszym głównym portfelem, a smart contract tworzy w jego tle ilość portfeli, na jaką ustawimy mint (max 100). Minimalna ilość dni, na jaką możemy ustawić mint to 50 dni. Im dłuższy okres mintu ustawimy, tym większy mnożnik tokenu XEL otrzymamy (jest on widoczny po przejściu w zakładkę "XEN+XEL Stats", a następnie kliknięciu "Mint XEN+XEL"). Z każdym tygodniem maleje on o 5% i co ważne: dotyczy to każdego.

  Przykład: Pierwsza osoba wejdzie w pierwszym tygodniu i ma mnożnik 1.5x. Druga osoba dołącza w trzecim tygodniu, więc ma mnożnik 1.35x (10% mniej). Jednak mnożnik pierwszej osoby również z każdym tygodniem maleje o 5%, więc ona również od 3 tygodnia ma mnożnik 1.35x.

Podsumowując: to, że wejdziemy w danym tygodniu nie oznacza, że nasz mnożnik jest na tym samym stałym poziomie.

 Projekt nie ma maksymalnej podaży, jednak jest wysoce deflacyjny dzięki cotygodniowemu zmniejszaniu nagród. Przewiduje się, że 95% tokenów będzie w obiegu w ciągu 70 tygodni.

   Kary za nieodebranie tokenów XEL są identyczne, jak kary za nieodebranie XEN.

 Twórcy pracują również nad uruchomieniem stake XEL, któy powinien zostać uruchomiony do dwóch tygodni. UWAGA: W momencie jego uruchomienia, przy odbiorze każdego mintu XEN+XEL, 10% XEL zostanie pobrane dla nagrody dla stakeujących. Aby otworzyć stake tokenów XEL, będziemy musieli spalić XEN w stosunku 1:4 (paląc 1 XEN, stakeujemy 4 XEL). Palenie będzie konieczne za każdym razem w przypadku otwarcia stake, dodania do niego tokenów i usunięcia. Będzie nas to kwalifikowało do airdropa tokenu XN (tak samo, jak spalenie XEN w każdym innym projekcie).

  Meme Coin z wizerunkiem psa Jacka Levina, który został uratowany z ulicy i znalazł u niego dom i rodzinę. Tak zauroczył twórców XENDoge, że postanowili stworzyć logo oparte o jego wygląd.

Na stronie xendoge.network dostępny jest testnet projektu, gdzie możemy wykorzystać nasze XEN oraz XN z devnetu X1. Jest to wersja testowa i nie ma jakiejkolwiek wartości. Potwierdzono datę startu projektu na sieci ETH na 20.05.2023. Nie ma jeszcze podanych dat startu na innych sieciach.

  Aby zdobyć XENDoge musimy spalić 1000 XEN. Maksymalna ilość tokenów wynosi 50mld. Jedną z ważniejszych rzeczy jest bonus, uzależniony od procentu wymintowanych XENDoge z puli całkowitej (patrz tabela pod tekstem). Wysokość bonusu w pierwszej puli to aż 1500%. Oznacza to, że przykładowo paląc 2000 XEN, dostaniemy 32 XDoge (2+2*1500%). W Whitepaper dostępne są tabele ile XEN będziemy musieli spalić, aby skończył się dany poziom bonusu (przejście do bonusu 1000% z poziomu 1500% nastąpi po spaleniu 500mld XEN).  Dodatkowo będzie można wpłacać dobrowolne (opcjonalne i w dowolnej kwocie) darowizny tylko w natywnych tokenach sieci (zrezygnowano z przyjmowania tokenów $XEN). Cały dochód z darowizn zostanie przeznaczony na szczytny cel - ratownianie zwierząt i zapewnienie im niezbędnej opieki ❤️

  Ps. Po rozmowach z Jackiem zdecydowano się na przekazywanie darowizn tylko w tokenach sieciowych, aby rozwiązać "problem presji sprzedaży $XEN". Być może Jack uważa, że zacznie nam brakować XEN na rynku 🤫 ;)

  Pomysł na FENIX Protocol powstał na bardzo wczesnym etapie XEN. Pierwsze informacje o nim pojawiły się jeszcze przed ogłoszeniem stworzenia XENFT. Zespół na czele którego stoi Joe Blau, pracuje od tamtej pory nad dopracowaniem projektu. W tym projekcie również nie ma kluczy administratora, nie ma alokacji dla twórców itp. Przeszedł on już audyt zewnętrzny, a na stronie projektu dostępny jest testnet. Dzisiaj zostały podane daty startu na poszczególnych sieciach:

-29.04.2023 - Polygon,

-13.05.2023 - Ethereum,

-20.05.2023 - Binance Smart Chain,

-27.05.2023 - pozostałe sieci.

 

 Wróćmy jednak do opisu projektu, który przedstawię w kilku punktach.

1) Nieograniczona podaż.

10 000 XEN = 1 FENIX

Możemy spalić dowolną ilość XEN (nawet 1, dostaniemy wtedy 1/10000 FENIX). Po otrzymaniu tokenu FENIX jedyną rzeczą jaką możemy zrobić, jest jego stake. Ustalamy termin zakończenia stake (od 1 do 7777 dni) i go pilnujemy! Kara za wcześniejsze i późniejsze zakończenie stake jest znacząca (grafika poniżej).

  Jest to projekt stworzony przez ludzi ze społeczności. Nie bez powodu zaczynam od opisu tego projektu, ponieważ dzięki jego systemowi spalania XEN oraz chęci uczestniczenia przez wiele osób, pozwoliły w krótkim czasie wzrosnąć tokenowi XEN o ponad 500%. Sam token DXN w ciągu pierwszych 30 dni odnotował wzrost o ponad 22x.

  Zasada jego działania polega na tym, że jest pewna dzienna pula tokenów DXN, o którą walczymy z innymi użytkownikami, paląc nasze XEN w paczkach (batches). Jedna paczka jest równa 2,5mln XEN. Ilość zdobytych przez nas tokenów DXN jest proporcjonalna do spalonych przez nas XEN, względem całej puli spalonych tokenów przez innych użytkowników.  Dodatkowo ponosimy opłatę w natywnym tokenie sieci, na której mamy chęć uczestniczyć i trafia ona do osób, które mają już swoje DXN w stake. Także wy również dostaniecie część z fee np. ETH, z każdej kolejnej osoby, która po was wejdzie do projektu, proporcjonalnie do tokenów DXN, które posiadacie w stake. 

  Opiszę tutaj w kilku prostych zdaniach projekty, które są powiązane z tokenem XEN. Wszystkich jest całkiem sporo i cały czas powstają kolejne, dlatego jeżeli zobaczę, że którymś z projektów jest zainteresowana większa ilość osób, to postaram się go opisać.

2) Ogólna zasada działania.

 Spalam 100.000 XEN na 10 FENIX. Trafiają one na moje konto (powiększają się o inflację 1.618%), a drugie tyle zostaje "sklonowane" do wspólnej puli. Później to samo robi Krzysiek i Maciek, więc we wspólnej puli mamy 30 FENIX. Jeżeli którykolwiek z nas skończy stake w trakcie 13 tygodni, to jego część "sklonowanych" tokenów FENIX jest proporcjonalnie rozdzielana na pozostałych, którzy nadal trzymają swój stake (w naszym przykładzie, dwaj którzy zostali dostaną po 5 FENIX). Nagrody z puli są rozdzielane co 13 tygodni, więc trzeba to wziąć pod uwagę przy określaniu długości stake.

 

3) Obliczanie bonusu.

a) Rozmiar. W tym przypadku ma znaczenie. Ze wzoru z Whitepaper wynika, że do całkowitego bonusu przy 10 FENIX mamy współczynnik 0.9, przy 100: 0.99, przy 1000: 0.999. Także moim zdaniem więcej niż 1000 FENIX nie opłaca się zdobywać na jednym portfelu. W celu zmaksymalizowania ilości zdobywanych FENIX od innych uczestników, zamiast wrzucać na stake większe ilości, lepiej jest je rozłożyć na kilka portfeli.

 

b) Czas. W zależności czy ustawimy 1 dzień, czy 21 lat to współczynnik całkowitego bonusu ("Rozmiar" pomnożony przez e do potęgi "Czasu") będzie wynosił od 2,7 do 7,4.

 

c) Share. Przy stake naszych FENIX zostają one zamienione na reprezentacje w postaci ilości "share". Nie ma dokładnie rozpisanego wzoru. Jest tylko informacja, że jest to całkowity bonus podzielony przez "shareRate". W adnotacji jest napisane, że dzięki temu późniejsi stakerzy przy takim samym wkładzie, będą mieli mniejszą "siłę" swoich share.

 

 Zachęcam do własnej analizy, zapoznania się z Whitepaper oraz oglądnięcia ostatniego wywiadu z twórcą projektu. Jak zawsze, w razie ewentualnych uwag lub błędów, które mogą pojawić się na stronie, proszę zgłaszać je na DM na Twitter.

Whitepaper

Whitepaper

Ekosystem

Jeżeli podoba Ci się to co tworzę, możesz postawić mi kawę ;)


(sieci BSC, ETH, Arbitrum, Polygon, Moonbeam, Avalanche, EVMOS)

0xF50AF4Aa12A44B470e9F9397c07cbf387C1B32b6

 

(BTC - Native Segwit)

bc1qs24tegy42n2wp77ffrnra7wfz56fy6nzmjufc0

Ekosystem

Xenlon Mars (XLON)

https://www.xenlonmars.com